A ktd kutya
A legjabb DNS-kutatsok szerint a kutyk hziastsa nem tizenvalahny ezer, hanem 130 ezer ves: a modern Homo sapiens a kutyval egytt jelent meg a porondon. Ez olyan hossz id, ami komolynetikai vltozsokra is mdot ad. Azok a tulajdonsgok, amelyek az embert emberr tettk, durvn tmsoldtak a kutyra is. Az ELTE Etolgiai Tanszkn Csnyi Vilmos vezetsvel prbljk kiderteni, melyek azok a minimlis sajtsgok, amelyek a kutyban az emberre hasonltanak. A kutyk vizsglatval az emberrl kvnnak megtudni olyasmit, amirl ms mdon nem rteslhetnk. Mert csontmaradvnyokbl nagyon nehz szzezer vagy milli vre visszamenen rekonstrulni a tulajdonsgokat. Szerencsre van egy llny, amelyik hasonl plyt futott be, alkalmas teht arra, hogy az emberre nzve vatos kvetkeztetseket vonjunk le a szoksaibl.
Ahhoz, hogy a kutya az ember krnyezetben lhessen, meg kell rtenie bizonyos emcikat. Meg kell rtenie az ember szavait - gyere ide, menj oda, hozd ide -, egytt kell mkdnie vele, klnben agyoncsapjk, nem szaportjk. Vagyis a kutynak is szinkronban kell lennie azzal a kis csoporttal, ahov tartozik, segtenie kell, egyttmkdnie. Ezek ugyanazok a problmk, amelyekkel a kezdet kezdetn az ember kszkdtt, ez hozta ltre a kommunikcis knyszert, hogy figyeljnk arra, mit akar a msik. A trsra az ember figyel leginkbb, utna a kutya, mert azonos kommunikcis knyszer hatsa alatt ll: nyer abbl, ha megrt valamit. Az llatok kzl, a tekintetet csak a kutya tudja kvetni.
A tanszken tbbek kztt azt vizsgljk, hogy a kutyk miknt ktdnek a gazdjukhoz, hogyan viselkednek az egyttmkds sorn, hogy pldul a vakvezet kutyk hogyan vgzik a feladatukat. Kiderlt, hogy azok a kutyk, amelyek 4-5 ve egytt lnek gazdjukkal, nagyrszt nem azt csinljk, amit tanultak, viszont rendkvl hatkonyan kzlekednek egytt a legforgalmasabb utcn is. J ideig tbb szz ra videofelvtellel sem tudtk kiderteni, mi trtnt. Vgl elemeztk, hogy az akcik alkalmval - amikor megllnak, megfordulnak, lelpnek, fellpnek -, ki dnt. Az derlt ki, hogy nagyjbl fele-fele arnyban az ember, illetve a kutya hatroz. A vak ember a kzlekeds zaja, a falak sugrz melege, az t ismerete alapjn menne valamerre, de a kutya ltja, hogy jn egy halk aut, s akkor megtagadja a parancsot. Ez szokatlan egy kondicionlt llatnl. A msik meglepets, hogy hol a kutya dnt, hol az ember. Antropolgusok ugyanis kimutattk, hogy ellenttben az llatokkal, az ember gynevezett kiegszt koopercit folytat. Van valami kzs cl, s abban mindenki ellt valami rszfeladatot, s a dntsek llandan vltakoznak a kt vagy tbb rsztvev kztt. Eddig gy gondoltk, hogy ez egyedl az emberre jellemz. Az llatoknl is van egyttmkds - oroszlnoknl, farkasoknl -, de kzlk mindenki ugyanazt akarja tenni, csak eltri a msik jelenltt: nem zajlik kzttk dntst tad, kiegszt egyttmkds. A vakvezet kutyk tevkenysge azrt olyan hatsos, mert nem kondicionls eredmnye, mert emberre jellemz mdon vgzi a koopercit: felfogja a helyzetet, s a vakkal egyttmkdve vgzi a feladatt.
A vizsglatok visszatr trtnete, hogy lemegy a vak ember a kutyt stltatni a parkba s elengedi a jszgot, az ismert terepen nem kell vezetnie. Stl, egyszer csak a kutya visszatr hozz s meglltja. Egy darabig egytt mennek, aztn a kutya megint elkalandozik, akkor jn valaki s megdicsri a kutyt, hogy milyen okos. Ekkor tudja meg a gazda, hogy ha a kutyja nem lltja meg, beleesett volna abba a gdrbe, amit a gzosok reggel stak. Ilyesmire nem tantjk a kutyt. Az dolga az, ha a hmot rteszik, akkor vezessen. Miutn ez ngyszer-tszr fordult el a krdezettek kztt, viszonylag gyakori az eset. Ez azt jelenti, hogy a kutya tudja, hogy a gazdja vak.
Ezt valsznsti egy msik ksrlet, amelyben tz rendr tz rendrkutyval, meg tz vakvezet s tz csaldi kutya vett rszt a gazdjval. Bektttk a rendrk s a gazdk szemt s egy vakplyn kellett tjutniuk. A rendrkutyk thztk az akadlyon a rendrket, kivve kettt, amelyik nagyon ktdtt a kutyavezethz. A gazdikhoz jl ktd kutyk, azaz tzbl nyolc, akrcsak a kt ugyancsak jl ktd rendrkutya, az els akadlynl megdbbentek s nztek htra fl, hogy mi trtnt, s attl fogva vatosan mentek. Amelyik nem ktdtt, vitte a gazdjt. A ktd kutya szreveszi, ha valami baj van, ha vigyzni kell. A kutatkat is megleptk az eredmnyek. Mindig azt hittk, tl sokat tteleznek fel a kutyrl, a vizsglatok sorn kiderlt, sokkal tbbre kpesek.
Npszabadsg
prilis 17. szombat