A szobatisztaság
Mindenekelőtt azt jó, ha tudod, hogy minden kutya előbb vagy utóbb, de szobatiszta lesz. Ez azért is van, mert a kutya eredendően tiszta állat, vigyáz arra, hogy a környezet, ahol él, ahol alszik, tiszta legyen, szándékosan nem piszkít oda egyikük sem. Ebben viszont segítened kell . A gazdi még a kezdetekkor eldöntheti, hol akarja, hogy ez a hely legyen. A lakásban egy kijelölt részen, vagy pedig lent az udvaron. Valószínű, hogy legtöbben az utóbbit választják majd. Eleinte persze elkerülhetetlen, hogy a lakásban legyen egy ilyen hely, bár a pici kutya még nem fogja mindig ezt a helyet használni, később meg már úgyis felesleges, ha megszokta, hogy csak lent, az udvaron szabad elvégeznie a dolgát. Az első hetekben megpróbálhatjuk az újságpapíros módszert, vagy egy lapos dobozkát, amibe homokot szórtunk előzőleg. Azt mindenképpen tudnod kell, hogy egy kiskutyának leggyakrabban evés, ivás, alvás vagy játék után el kell végeznie a dolgát. A fiatal kutyusoknak két-három óránként van erre szükségük. Én személy szerint az újságpapírhoz szoktatom 4 hetes koruktól a nálam született kiskutyákat.
Ha a kiskutyának ki kell mennie, annak vannak konkrét jelei, melyeket, ha már ismerünk, könnyebb a dolgunk. Lehet, hogy csak szaglással jelez, de lehet, hogy fel alá szaladgál, keresve a megfelelő helyet. Ilyenkor nincs sok időnk, csupán néhány másodperc, hogy felkapjuk és gyorsan a megfelelő helyre vigyük őt. Nem könnyű a helyzetünk, ha tegyük fel a emeleten lakunk. Akkor a legalkalmasabb egy újságpapír. Gyorsan tegyük rá a kis manót, még mielőtt a bajlenne. Az a legjobb, ha a tiszta újságpapír tetejére ráteszünk egy piszkosat, amin érzi a vizeletének a szagát. Ez arra fogja őt ösztönözni, hogy megint ott végezze el a dolgát.Ha végzett, dicsérjük meg, de ha mégsem sikerült a papíron befejezni a feladatát, ne szidjuk le semmiképpen, s főleg ne nyomjuk bele az orrát, ahogy azt sokan hatásos módszernek vélik. Ezzel csak azt érjük el, hogy a kiskutyánk félni fog tőlünk, ennek pedig semmi értelme.
Amikor már idősebb lesz a kölyök, tudatosítsuk benne, hogy kint a szabadban végezze el a dolgát. Próbáljuk meg gyakran levinni, főleg etetés vagy alvás után, amiket a fentiekben is írtam. Ilyenkor is dicsérjük meg, és idővel meg fogja szokni, hogy csak a szabadban pisiljen vagy kakiljon. |