UGAT KOMMAND
Hadikutyk I.
Az rsos trtnelem hajnala ta maradtak fenn dokumentumok arrl, hogyan szolgltak a kutyk a hborkban.
Persze nem felttlenl harcoltak: hasznosak lehettek ms megfontolsokbl is. Mr Homrosz is megemlti, hogy ebeket hasznltak futrszolglatra. Az zeneteket a nyakrvkre erstettk, s visszakldtk ket a fhadiszllsra.
A kutya: operatv fegyver
Egy pergamoni frz, melyet Kr.e. 280-ban faragtak, hatalmas termetû, nagy fejû, ers s rvid pofj, hegyes flû asszr kutykat brzol tmads kzben. Hrodotosz, az kor egyik legnagyobb trtnsze egy csata brzolsa sorn ezt rja: „Ember ember ellen, l l ellen, kutya kutya ellen harcolt.” A sumr, babilniai s fnciai kultrkban a leletek tanbizonysga szerint ugyancsak mindentt tallkozhatunk hatalmas harci kutykkal. A hadjratok idejn operatv fegyverknt hasznltk ket.
A hadikutyk annak idejn a grg s asszr seregek eltt jrtak, rszben azrt, hogy ket rje az els nylzpor, rszben pedig azrt, hogy fldertsk az ellensg hadllsait. A harci kutyk nyakrvt gy alaktottk ki, hogy klnbz szgben les ksek s hegyes tskk lltak ki belle. Amikor ezeket az ngylb „kommandsokat” az ellensges lovassg kz irnytottk, iszony vrengzst vgeztek emberek s lovak kztt egyarnt, s risi rmletet keltettek. Egy msik harci taktika a kvetkez volt: a kutya gazdja haladt ell, az ebet pedig egy rabszolga vezette utna, s ha a harcos ellenflre lelt, elengedte a dhtl szinte rjng llatot, hogy ura segtsgre siethessen. A kzdelem kimenetelt, ugyebr, szksgtelen ecsetelni…
Hûsg mindhallig!
Ezek a flelmetes ebek teht hallig (st mg azon is tl!) vdelmeztk gazdjukat. Aelias, grg trtnetr, a Krisztus utni III. szzad elejn a kvetkezkrl szmol be: „Amikor Dareosz (Drius), az utols perzsa kirly a Nagy Sndorral vvott csatban elesett, valamennyi katonja elmeneklt, csupn az ltala flnevelt eb tartott fltte gyszt.”
Korinthosz a kutyknak ksznhette megmeneklst. A vros bstyit a katonkon kvl 50 kutya rizte. Egy jszaka az alv rsget az ellensg egy szlig lekaszabolta. A kutyk hsiesen vdekeztek, de egy kivtelvel valamennyi elpusztult. Az letben maradt Soter nevû kutya a vrosba rohant, ahol ugatsval mindenkit felriasztott, gy a harcosok felkszlhettek a vdelemre s az ellensg visszaversre. Sotert ezst nyakrvvel tntettk ki, amelyen a kvetkez felirat llt: „Korinthosz vdje s megmentje.”
Alexandriban II. Ptolemaiosz fra 2000 harci kutyval megerstett hadsereg ln tartott flvonulst. A flelmetes ebeket, melyeket a kortrsak “szamr nagysgnak s oroszln vadsgnak” rtak le, egyenknt egy csom katonnak kellett flvezetni s kordban tartani. A kutykat vasszgekkel kivert ezst nyakrvek „kestettk”.
Ezek az ebek a hajz fnciaiak rvn szmtalan orszgban elterjedtek. Angliba pldul valsznûleg mr tbb vszzaddal Krisztus szletse eltt eljutottak. Tvol-keleti tja utn Marco Polo pldul risi kennelekrl tesz emltst, ahol Kubla Kn tbb mint 5000(!) masztiff tpus harci kutyt tartott.
Hasfelmetsz eb
Kolumbusz Kristf, ksbb pedig a spanyol hdtk is „j hasznt” vettk a kutyknak. A korabeli krnikk olyan kutykrl rnak, melyeket arra tantottak be, hogy fltpjk az indinok hast! Megemltik, hogy akadt olyan eb, mely egyetlen ra leforgsa alatt szz indin gyomrt volt kpes kiharapni. Msutt azt olvashatjuk, hogy amikor Kolumbusz partot rt a jamaicai Montego-blnl, „...az egyik kutya, melyet elengedtek a hajrl, elkezdte ûzni ket (az indinokat) s nagy krt tett bennk, mivel egy kutya az indinok ellen tz frfival r fel.” Azt is hozzteszi a krniks, hogy „Vad kutyikat emberhssal tplltk (mrmint a spanyol katonk), gy szoktattk hozz, hogy azok embereket tpjenek darabokra, s felfaljk ket. Mindenhova magukkal viszik ezeket a kutykat, s barbr mdon legyilkoljk a szerencstlen indinokat, hogy etessk a kegyetlen korcsokat.”
Hogy mennyire rettegtek az indinok e kutyktl, azt megtudhatjuk Joaquin Acosta ezredestl, aki a spanyolok Bogota elleni elrenyomulst rja le: „Br a vlgyben lak trzsek tanstottak nmi ellenllst, a lovak (ti. a lovassg) azonban hamarosan letrtk s visszavonulsra knyszertettk ket. Olyan rettegsben tartottk az indinokat, hogy egy jszaka, mikor a spanyolok letboroztak egy kis falu kzelben… …kt vagy hrom l elszabadult, s vad vgtban, gaskodva s nyertve vgigszguldott a vlgyn, ez mr maga elg volt ahhoz, hogy sztszrja az indinokat, akik azt hittk, hogy a lovak is olyan kegyetlenek, mint a vrebek. Nyilvn gy okoskodtak, ha a kutyk ekkora fejetlensget tudnak okozni soraikban, mennyivel rettenetesebbek lehetnek ezek a jval nagyobb llatok.”
A kzpkorban a korszerûbb hadvezets nyomn a harci kutyk vilga – legalbbis tmenetileg – letûnt, az ilyen ebek „munkanlkliek” lettek. m jabb feladatokhoz is kpesnek bizonyultak felnni: a molosszus komoly, rtkes ltestmnyek rzje lett. A „bandog” s az „acathena” szavak arra a tnyre utalnak, hogy a masztiffot nappalra megktttk, lncon tartottk, jszaka viszont szabadon mozoghatott, hogy a tolvajoktl, behatolktl vdje a jszgot s a hzat. Mellesleg hajdanban azt hittk, hogy ezek a rettenetes ebek medvkkel s farkasokkal val keresztezsbl szrmaznak. Nem csoda, hogy az Alvilg, a Hdesz kapujt rz Cerberust molosszusknt brzoltk az kori grgk.
Majd’ szzhsz esztendeje – 1884-ben – a kutyk katonai szolglata nem csupn jraledt, de „regulris” lett: a csszri nmet hadsereg, eleinte prbakppen, nhny ebet hivatalos llomnyba vett. A hadikutyk hamarosan megjelentek az Osztrk-Magyar Monarchia, Olaszorszg, a cri Oroszorszg s Franciaorszg katonai egysgeiben is. Kialakult a „harci kutya” modern fogalma.
Folytatjuk
Veress
Hrom holl
A holtig hû hadikutyknak llt emlket egy rgi angol dal is, melynek cme: Three Ravens (Hrom holl). A szomor nekben szerepl hrom koromfekete madr l hajnalban egy fa tetejn, s vrakozik a gazdag lakoma remnyben, a fa alatt ugyanis egy csatban elesett lovag holtteste fekszik. m a hollk nem jutnak hozz az htott reggelihez, ugyanis a holttest mellett a lovag kutyja rkdik, fltte pedig vadszslyma krz, s tvoltartjk a dgevket, mg vgl megrkezik a lovag kedvese, hogy eltemesse s elsirassa vlegnyt.
M. . |
|
Copyright © 2000 Kutya Szvetsg - Minden jog fenntartva. |