A kutyaharaps
A kutatsok azt mutatjk, hogy egy kisllat beszerzse kedvez hatssal lehet a csaldi harmnira. A vele val foglalatoskods nyugalmat jelent s feszltsgold hats, ami az egszsgre is kedvez hatssal van. Az llatkedvel gyerekek knnyebben ltestenek kapcsolatot kortrsaikkal, jobban elsajttjk a nevels kpessgt, s sokkal jobban vigyznak krnyezetkre is. Az llatbartsg azonban veszlyekkel is jr! Naponta halljuk-olvassuk, hogy hny s hny ember, kztk gyermek esik ldozatul kutyaharapsnak.
Val igaz, hogy a kutya krnyezetben felnv gyermek kutyaharaps szempontjbl veszlyeztetett. A gyermeket leggyakrabban a sajt vagy egy kzeli bart kutyja harapja meg. Kutyaharaps szempontjbl az t ven aluli gyermekek a legveszlyeztetettebbek; ezek tbbsge a gyermekek otthonban vagy az otthon kzvetlen kzelben kvetkezik be. Nagyobb gyerekek s felnttek inkbb kzterleteken vagy kutyastltat helyek kzelben eshetnek ldozatul kutyaharapsnak.
ltalnos szably: kutyaharapst kveten a seb szakszer megtiszttsra, illetve elltsra kell trekedni. Mivel a veszettsg ellen a haraps utn is megfelel vdolts ll rendelkezsre, ezrt csak azt kell eldnteni, hogy ennek beadsa szksges-e vagy sem. Knny a helyzet, ha a kutya gazdja ismert, s igazolni tudja, hogy a kutyt beoltottk. Ha nem ez a helyzet, vagy kbor kutyrl van sz, mindent meg kell tenni, hogy a kutyt llatorvosi megfigyelsnek lehessen alvetni. Tznapos megfigyels szksges, mert a betegsgnek ennyi a lappangsi ideje. Ha a kutyn a betegsg tnetei mutatkoznak, a harapott ember oltst azonnal el kell kezdeni. A gazdtlan llatoknak azonban csak kis szzalka hordozza valban a veszettsg vrust, az emberi megbetegeds kialakulsnak valsznsge kicsi.
Ezen tlmenen tetanusz (merevgrcs) elleni emlkeztet olts adsa is szksges lehet, ha a sebbe fld vagy egyb szennyezds kerlt. Brmilyen bizonytalansg esetn clszer lehet a Szent Lszl Krhz oltsi szakrendelsn rdekldni (telefon: 06-1-455-8100).
Az ember s a kutya kommunikcija nagymrtkben klnbzik. A szemkontaktus vagy a kezek mozgatsa gyakori az emberek kztt, de a kutya ezeket veszlyknt rtkelheti. Ezrt fontos, hogy a felnttek, a gyerekek s a kutyk megtanuljanak egymssal hatkonyan rtekezni.
Alvs
Amikor az embert valaki mly alvsbl felbreszti, az ember vdekez magatartst tanst. Ugyangy tesz a kutya is. Az alv kutya azrt veszlyes, mert tmadsnak vlheti, ha megzavarjk. Kt szably: 1. A kutyt nem szabad alvs kzben zavarni; 2. Ha mgis fel kell bresztennk valami miatt, szltsuk meg megfelel tvolsgbl, gy elegend ideje marad tjkozdni arrl, hogy nem fenyegeti semmi veszly, csak a gazdi egy jabb szeszlynek kell megfelelnie. A szl tantsa meg gyermekt arra, hogy hagyja bkn az alv kutyt!
Evs
Mg inkbb igaz ez, ha a kutya eszik. A kutyt meg kell tantani, hogy elviselje, ha valaki tkezs kzben kvn vele kapcsolatba lpni, st akr azt is, hogy gazdja elveszi tle az telt. Ha a kutya sikeresen llta a gyakorlatot, a gazdi dicsren megveregeti a htt, majd visszaadja neki az telt. Erre a gyakorlatra a kutyt egsz lete folyamn idnknt emlkeztetni kell, klnsen, ha gyermek kerl a kzelbe. A gyermeket viszont arra kell megtantani, hogy sohase kzeltse meg a kutyt, ha az eszik, vagy egy csonton rgdik.
Simogats
Nha lekzdhetetlen vgyat rznk, hogy a ms kutyjt megsimogassuk. Ilyenkor mindig a gazda engedlyt kell krni, s a kutya gazdja vezeti be a "bemutats" folyamatt. A kutyt mindig valamilyen szgben kell megkzelteni, sohasem ellrl vagy htulrl. Ha mr elgg kzel vagyunk, lassan a kzhttal mozgassuk keznket a kutya fel, s hagyjuk, hogy az elbb megszimatolja. Csak ezutn vegyk a btorsgot, hogy a kutya llt megcirgassuk vagy az oldalt megsimogassuk. Ha ellenben azt ltjuk, hogy a kutya nem szimatolja meg a keznket vagy "visszahkl", akkor hagyjuk abba a ksrletet.
A gyerekek idnknt durvn kzelednek a kutyhoz, ami nyugtalanthatja az llatot, s tmadsra ksztetheti. Fontos: a gyermek mindig legyen szli felgyelet alatt, ha kutyhoz kzelt, vagy azzal jtszik.
A szl tantsa meg gyermeknek, hogyan kell a kutyhoz hozznylni. A tanuls sorn a szl vezesse gyermeke kezt. Szemezni a kutyval ers dominancia zenett hordozhatja az llat szmra, amit veszlyknt rtkelhet. Gyermeknket meg kell tantani, hogy mindaddig ne nzzen a kutya szembe (a lbaira nzzen), amg a kapcsolatteremts megnyugtatan nem sikerlt.
Idegen kutya
Mi a teend, ha idegen kutya kzeledik felnk? A gyermekek knnyen megijednek, s futni kezdenek vagy felsikoltanak. Ez megrmti a kutyt, amelyik lehet, hogy csak rdekldik, vagy bartkozni szeretne. Idegen kutyt a gazdja engedlye nlkl tilos megkzelteni, a gyermek hagyja bkn a kbor kutyt! Meg kell tantani t arra is, hogy ha a kutya kzelt, mozdulatlanul, leengedett karokkal clszer megllnia. A kutya valsznleg krbe fogja szaglszni, majd tovbbmegy. Fontos megtantani a gyermeket, hogy ne "szemezzen" ilyenkor a kutyval.
s vgl
Hagyjuk bkn a kutyt, ha az: "kimutatja a foga fehrjt", morog, hirtelen htrafel mozdul, "visszahkl", felll a szr a htn.
Dr. Szilgyi Tibor Egszsgnkrt a XXI. Szzadban Alaptvny |