Divat s tenyszts
A fajtatiszta ebpopulcikat szemllve az embernek az a benyomsa tmad, hogy manapsg a fajtaalakulsra nzve a divat lnyegesen s szembetnen meghatrozbb, mint a fajtalersok. Pedig ha belegondolunk, minden fajta fennmaradsnak egyetlen biztostka a standard betjhez s szellemhez val ragaszkods. Mindegyik fajtra nzve rvnyes ez, azonban a hasznlati fajtkra hatvnyozottan vonatkozik.
Azt hiszem, rdemes megvizsglnunk, melyek azok a tnyezk, amelyek lnyegesen hatnak a mindenkori divat alakulsra, s a tenysztett kutyk mely tulajdonsgaira vannak pozitv, illetve negatv hatssal.
Brhonnan nzzk is a dolgot, a pnznek nagyon sok kze van az irnyzatokat illeten. Nagyon kevs az olyan tenyszt, aki csak s kizrlag magrt a fajtrt tenyszt, vllalva az olykor tetemes anyagi ldozatokat is, anlkl, hogy annak megtrlst remlhetn. Legtbben zleti lehetsgeket vlnek ltni a tenysztsben, amely aztn vagy realizldik vagy nem. Persze ezt manapsg legtbben tagadjk, mgpedig minl inkbb a bevtel a f szempont, annl inkbb. Nem tudom, mi rtelme van ennek, hiszen nem azzal van baj, ha valaki pnzt szeretne keresni, hanem azzal, ha tisztessgtelen mdon. Ha valaki az orszgot jrja „divatos" kutyk felvsrlsa remnyben, amelyeket ilyen-olyan haszonnal tovbbadhat, s ekzben fennen hangoztatja, hogy az eb nem gazdasgi haszonllat, s hamis papknt hirdeti a minsgi tenyszts igjt…
Az gynevezett trsasgi kutyafajtk vonatkozsban is veszlyt ltom a vltoz divat szeszlyeinek megfelelni kvn szelekcinak, hiszen egy „csak" trsllatknt tartott egyed esetben sem lehet kzmbs az, hogy milyen idegrendszeri tulajdonsgokkal br llnnyel osztja meg fedelt az ember. Hasznlati fajtknl azonban katasztroflis lehet, ha a standardot nem annak tekintjk, ami valjban kellene, hogy legyen: a tenyszt biblija.
gy fordulhatnak el olyan dolgok, hogy a knnyebb eladhatsg remnyben olyan egyedek ellltsra trekednek az adott fajta szaporti, amelyek noha egyes kevsb fontos de igazn ltvnyos tulajdonsgok vonatkozsban klasszisok, m ezeknl nagysgrendekkel lnyegesebb, br nem biztos, hogy ugyanolyan ltvnyos tulajdonsgok viszonylatban fabatkt sem rnek. Itt van mindjrt pldul a szn. Hasznlati fajtknl a jelentsge nem igazn elsrang fontossg. Br a megfelel pigmentltsg kvnatos, hiszen ellenllbb szervezetet sejtet a betegsgekkel szemben, a szrtakar szneloszlsa, egy-egy llomny sznre trtn egysgessgnek vagy vltozatossgnak jelentsge egy napon sem emlthet a kivl idegrendszer, a clorientltan harmonizl sztns adottsgok, illetve a mozgs fradhatatlansgt clz korrekt anatmiai felpts fontossgval.
rthet, hogy egy trpeuszkrnl vagy egy pekingi palutakutynl milyen fontos a szrzet ltvnyossga s sznezete, ugyanakkor igen elgondolkodtat, hogy pldul a vadsz- s rz-vd kutynak is egyarnt hasznlatos rodziai ridgeback, legyen br idegrendszerben s anatmiai felptsben fajtja kiemelked reprezentnsa, amennyiben a htn vgighzd szrbarzda, az gynevezett „ridge" nem elrsszer, a kutynak eslye sincs a tenyszrendezvnyeken, s mint tenyszkutya elveszett. Funkcionlis jelentsggel br tulajdonsgokat kdol gnek eshetnek ki ily mdon a gnkszletbl, hozzjuk kpest jelentktelen tulajdonsgokra val trekvsek miatt. E szemlletmd fltt nem az n dolgom tletet mondani, de taln rdemes elgondolkodni rajta. Arrl nem is beszlve, hogy olyan jelentsg hasznlati fajta esetben is, amilyen a nmet juhszkutya, a divat annyira eltloz olyan lnyeges anatmiai tulajdonsgokat, mint a vgtagok szgellse, magassg-hosszarnyok, gyk s faralakuls, s nmileg kevsb lnyegeseket, amilyen a sznezet, hogy egyes divatos vonalakbl szrmaz agyonfavorizlt sztr lttn a fajta nzetlen hvei vagy srva fakadnak, vagy klbe szorul a kezk a lelkiismeretlen szaportkra gondolvn.
Valaki nem is olyan rgen a szememre vetette, mirt riogatom az embereket a hasznlati fajtkat slyt veszlyekkel, hiszen ma mr ms az elvrs egy munkakutyval szemben, mint akr csak 2-3 vtizeddel ezeltt is. Elg a keres hajlam, s az gynevezett jtksztn. Egy kutya ne harapjon, s klnben a killtsi kutya is hasznlati kutya: arra hasznljk, hogy killtsokra jrnak vele… Nem viccelek, ez egy akrmilyen koszors mestertenyszt szjbl hangzott el. Mg szomorbb, hogy komolyan is gondolta…
A baj azonban akkor igazn nagy, ha az adott fajta szrmazsi orszgbl rkeznek az lsgos prdikcik. Hirdetik a „stephanitzi igt", mikzben VA-ok, st, Siegerek lesznek a legfbb tenyszrendezvnyen olyan egyedek, amelyek rz-vd tulajdonsgai korrekt rtkels esetn legfeljebb 2 illetve 2,5-s rtkszmot kapnnak „kegyelembl"! (Lsd: NJ jsg 2003/3. szm 9-12 oldalak.) Nagyon praktikus mdszer lenne ezeknek az rtkmr szmoknak a hasznlata, az egykori NDK-ban eredmnyesen alkalmaztk, azonban ha a divatnak megfelel – teht mindenron favorizlni kvnt - kllem egyedek esetben flfel kerektik esetleg egy-kt rtkkel tbbet kapnak a megrdemeltnl, akkor az egsz csak porhints…
A hasznlati fajtk populciiban (s nem csak a nmet juhszkutynl) azonban tbbnyire fllelhetk korrekt anatmiai felpts, p, terhelhet idegrendszer, kifejezett sztns adottsg llomnyrszek is. Hiszen azrt vannak mg TENYSZTK. Nos, kivezet utat fognak k jelenteni ebbl az ldatlan llapotbl.
A munkakutyk - ha el is vesztettk hajdani foglalkoztatsi terletket – standard ltal elrt tulajdonsgaiknak megtartsra elsdleges clknt kell trekedni.
Ma mr cskkenben a pesszimizmusom, mert gy gondolom, kialakulban van egy j kinolgiai rend, amelyben a fajtaspecifikus klubok a tr. Persze a fajtaklubok is eltvelyedhetnek olykor, hiszen senki s semmi nem tkletes s tvedhetetlen, de miutn itt tbbnyire az elktelezett tenysztk a fszerep, knnyebben visszatallnak a helyes tra. Mindenkppen rugalmasabbak s elhivatottabbak az egykaptafra mkd mindenfajts szervezeteknl.
A nmet juhszkutya vonatkozsban legalbbis megtrni ltszik a jg. Az anyaorszgban is, nlunk is. Az anyaorszgi tenysztk esetben erre mutat a vilghr kinolgus, dr. Raiser tenysztsi ffelgyelv vlasztsa, akirl a fajta hvei tudjk, a hasznlati tulajdonsgok fenntartst s fejlesztst minden ms elvrs el helyezi. Br az gynevezett „kllemesek" s a laikus tbor vitatjk a vlaszts helyessgt, amely mgis egy hossz-hossz rmlombl val bredezs els pillanatait jelzi. Raiser r nem hagyott ktsget szemllete fell. Ez az SV alaptjnak szellemisgben kialakult szemllet jra remnyt s hitet ad a fajta hvei szmra. Ennek esszencija a mr emltett elv a hasznlati tulajdonsgokat illeten, illetve a kllemi adottsgok annyiban szmtanak, amennyiben hatssal vannak brmilyen formban az egyed hasznlhatsgra. Hasznlati fajtknl nem megengedhet az llomny kettvlsa kvzi kllem s munkallomnyra. Ahol ez mgis megtrtnt, taln ideje lenne elgondolkodni, hogyan lehetne a folyamatot a normlis, mederbe visszaterelni. A standard sem ismer „kllem s munka" nmet juhszkutyt, rottweilert, boxert stb. A fajtalersnak megfelel s nem megfelel egyedek vannak, a vgletek kztti tmenetekkel. A lnyeg a nmet juhszkutya „atyjnak" sokszor citlt gondolatval egyrtelmen kifejezhet: „A juhszkutyk tenysztse hasznlati kutyk tenysztst jelenti, mindig is az kell, hogy maradjon, mert klnben nem juhszkutya tenyszts tbb. … A hasznlhatsg a kllem egyetlen kritriuma."
Nem megfontoland ez a szemllet az sszes tbbi hasznlati fajtnl is? Hiszen ezen fajtk kettvlsa „killtsi" illetve munkapopulcikra elbb-utbb a mg egszsges llomnyrszt is veszlybe sodorja. S mit r egy vizsla vagy retriever mondjuk apporthajlam nlkl, egy foxterrier vagy tacsk, legyen br multichampion, ha nem mer bemenni a kotorkba? Sorolhatnm mg de nem teszem. Inkbb gondolkozzunk el azon, mirt lehetett egy-egy fajta azz, ami, s legjobb tudsunk szerint tegynk azrt, hogy ne korcsosulhassanak el szeretett kutyink.
A divatot brmilyen furcsn hangzik is, a laikusok is kpesek irnytani. Azzal, ha nem vsrolnak klykt a csupn divathbort szerint szaportott populcirszekbl, szrmazzanak br VA (anyaorszgi kivlasztott kitn a nmet juhszoknl) szlktl. De honnan tudja egy laikus, hogy melyek ezek a vonalak? Ezrt rdemes klykvsrls eltt alaposan ttanulmnyozni a kivlasztott fajta trtnett, s a fajtalerst, tovbb nmi ismeretanyaggal rendelkezve felkeresni az adott fajta hazai tenyszt szervezett tovbbi tjkozds cljbl.
E lap flvllalta a valdi rtkek folyamatos propaglst, s a tovbbiakban is vissza-visszatrnk erre a tmra, latolgatva azt (no nem a blcsek kvnek egyedli tulajdonosaknt a tvedhetetlensg ltszatt keltve, hanem tkeres mdon, msok pt vlemnyre is szmtva), hogyan lehetne eredmnyesen kzdeni a folyton vltoz divat szeszlyei ellen, illetve mi mdon lehetne azt az igazi rtkek szekere el fogni.
R. L.
|