LAKÓHELY
Ha a kutya a szabadban tölti napjai nagy részét, gondoskodnunk kell arról, hogy a nagy meleg vagy éppen a nagy hideg elõl egy elég nagy, jól szigetelt és védelmet nyújtó kutyaházba húzódhasson. A kutya még inkább otthon érzi majd magát, ha a házába egy, a lakásban már nem használt szõnyeget terítünk. Néha elkerülhetetlen, hogy kutyánkat megkössük. Ilyenkor a legkíméletesebb megoldás, ha egy hosszú rudat feszítünk ki a kerítés és a kutyaház közé, amely mentén kedvére szaladgálhat. Láncot vagy kötelet soha ne használjunk, mert ebbe a kutya belegabalyodhat, megsérülhet. Azt azonban sose felejtsük el, hogy kutyánkat nem szabad állandóan megkötve tartanunk — egy erõs, biztonságos kerítés ugyanúgy megvédi a kutyát az elkóborlástól, mint a lánc. Lakásban ne tartsunk hosszú szõrû, bundás, nagy testû kutyát.
ÉTREND
A kutya csak akkor maradhat egészséges és tarthatja meg jó formáját, ha fehérjében és rostanyagokban gazdag táplálékot adunk neki. Az üzletekben kapható kutyatápok összetétele biztosítja az optimális, kiegyensúlyozott étrendet. Az emberi koszt maradéka nem elegendõ a kutya testsúlyának megtartásához és az izmok fejlõdéséhez. A hegyes csontok pedig még veszélyesek is lehetnek, mivel megakadhatnak a kutya torkán, vagy még komolyabb problémát is okozhatnak a nyelõcsõben. Ne feledkezzünk meg mindennap friss vizet adni kutyánknak.
MOZGÁS
A szabadban végzett rendszeres mozgás biztosítja a kutya jó közérzetét. Nap mint nap egy ketrecben, lakásban vagy egy szûk udvarban ülni nagyon unalmas a kutyának, unalmában sokszor ugatásba fog, ami a gazdin kívül a szomszédokat is zavarja. Napi egy, lakásban tartottaknál három-négy kiadós séta felkelti és fenntartja a kutya figyelmét, aktivitását , búskomorsága, rongálási kedve megelõzhetõ.
TISZTASÁG
A piszkos, elhanyagolt környezet sok olyan élõsködõnek (például: bélférgek, bolhák, tetvek, kullancsok) kedvez, amelyek rossz napokat okozhatnak kutyánknak. Ha már észrevettük ezeket az élõsködoket állatunkon, leghelyesebb, ha állatorvoshoz fordulunk segítségért. A legjobb megoldás azonban a megelõzés, azaz, ha a kutya házát, szõnyegét és közvetlen környezetét rendszeresen takarítjuk, fertõtlenítjük. Ajánlatos félévente féregteleníteni az állatokat.
OLTÁSOK
A kutyákat sok olyan betegség érheti, amelyek veszélyeztetik életét, és amelyek gyógyítása rendkívül hosszadalmas és költséges. Tehát jobb, ha ezeket a betegségeket megelõzzük, és kutyánkat beoltatjuk ellenük. Ez nem csupán a betegség megelõzését jelenti, hanem hosszú távon sokat spórolhatunk vele, és csökkenthetjük a fertõzõdés kockázatát is. A veszettség elleni kötelezõ oltást és a kombinált oltásokat évente meg kell ismételni.
A BUNDA TISZTÁN TARTÁSA
Kutyánknak több szempontból is jó szolgálatot teszünk bundájának rendszeres tisztításával. Elõször is, szõrét megszabadítjuk a piszoktól, a gubancoktól, és közben azt is ellenõrizhetjük, hogy vannak-e a bundájában élõsködõk. Ha már kölyökkorban hozzászoktatjuk kutyánkat szõrének keféléséhez, sokkal egyszerûbben tudunk majd bánni vele és könnyebben fog barátkozni is, ezenkívül ez egy kellemes, pár perces együttlét a kutyánkkal. Használjunk kutyasampont, különbözõ bolhátlanító szereket és bolhairtó nyakörvet.
IVARTALANITÁS
Évente kutyák százezreinek kell elpusztulniuk csak azért, mert olyan helyre születtek, ahova már nem tudják vagy nem akarják befogadni õket. Az így elpusztított kiskutyák legtöbbje egy futó kaland, egy nem várt vemhesség eredménye. A probléma leghatékonyabb ellenszere az ivartalanítás. Ez nemcsak a nem kívánt kiskutyák számának csökkenésével, hanem más elonyökkel is jár. |