A svjci mostohatestvrek
Ha csak ltsbl is – „az a nagy, hromszn, des maci” –, de a berni psztorkutyt mindenki ismeri. Hrom msik honfitrsrl azonban alig tudnak Svjcon kvl. Pedig az appenzelli, az entlebuchi s a nagy svjci psztorkutya hasonl stlus eb, mint npszer berni rokonuk, azzal a jelentsnek tn klnbsggel, hogy rvidebb a szrk.
Taln leginkbb a rottweilerhez vagy a rvidszr bernthegyihez hasonlthat bundjuk 3–5 cm hossz. A kvartett mind a ngy tagja n. parasztkutykbl alakult ki a XIX–XX. szzadban, br seik mr szzadok ta a mai Svjc terletn ltek, csak senki sem foglalkozott tervszer tenysztskkel. F feladatuk a kocsihzs s a csordahajts volt.
Mindegyik svjci psztorkutya hromszn, vagyis a test nagy rsze fekete, legtbbszr a fejen, a mellkason, a farok vgn s a lbakon fehr s cser szn jegyekkel. A kvartett legnagyobb tagja a nagy svjci psztorkutya (nmetl Groer Schweizer Sennenhund). A kanok marmagassga 65–72, a szukk 60–68 cm. tlagos slyuk 55–65 kg. Az els rsos emlk a fajtrl Heim professzortl szrmazik, a svjci psztorkutyk elktelezett tmogatjtl. 1908 szeptemberben, a langenthali killtson a burgdorfi Schertenleib vezetett fel egy nagy svjci psztorkutyt, akirl azonban mg azt hitte, egy vletlenl rvidszrre sikeredett berni psztorkutya. A Bello nev kan gazdjt Heim vilgostotta fel, hogy nll fajtrl van sz, s az egykori „mszroskutyk” egyik pldnyra tallt r Schnentannenben. A professzor nagy svjci psztorkutya megnevezssel els djat adomnyozott Bellnak, akit ismeretlen szrmazsa ellenre, Bello v. Schlossgut nven jegyeztek be a svjci trzsknyvbe. Schertenleib tovbbi rvidszr psztorkutykat kutatott fel. A trzsknyvbe 21 ismeretlen szrmazs ebet jegyeztek be, de ezekbl csak ht szerepel a mai kutyk csaldfjban. A kezdetben elg szk tenysztsi bzis miatt rvidszr berni psztorkutykat is nagy svjciknt trzsknyveztek, majd ksbb tudatosan, a szrzet sznnek s rajzolatnak javtsa rdekben vgeztek nagy svjci-berni keresztezseket. Az gy szletett egyedeket mindig fajtatiszta nagy svjci psztorkutykkal prostottk.
A nagy svjci nyugodt, kiegyenslyozott, szuvern kutya, j rz-vd sztnkkel, a csald megvesztegethetetlen testre. Nagy mrete ellenre egyltaln nem lomha, aktv, meglepen gyors mozdulatokra kpes kutya. Szellemileg sem nehzkes, figyelmes s tanulkony.
A nagy svjci s a berni psztorkutyt nagysgrendben az appenzelli kveti. A kanok marmagassga 52–56, a szukk 50–54 cm. Elsknt 1853-ban, Az „Alpok llatvilga” c. folyiratban rtk le elszr az appenzellit mint egy kzpnagy, rvidszr, tbbszn, les hang psztorkutyt, melynek feladata a csorda sszeterelse s a psztor kunyhjnak rzse. 1898-ban mr nll fajtaknt tartjk szmon az appenzellit. Az els fajtalerst Max Siber fogalmazta meg, s az els nemzetkzi winterthuri killtson 8 egyeddel mutatkozott be a fajta. Albert Heim sztnzsre 1906-ban megalakult az Appenzeller Sennenhund Club. Az appenzelli nagyobb mrete mellett szinte kvadratikus felptsben – a marmagassg s a testhossz arnya 9:10 – faroktartsban s hangjban klnbzik entlebuchi rokontl. A Svjcban Blss-nek is nevezett appenzelli munka kzben elg magas hangon hvja fel magra a figyelmet, az entlebuchi inkbb mly tnus ugatsval ellenttben. Br az appenzelli kifejezetten nllan dolgozik a csorda hajtsa kzben, csaldi kutyaknt nagyon ragaszkodik gazdjhoz, akirt brmire hajland. Szoros kontaktust ignyel szeretteivel, kenneltartsrl vagy lncraktsrl sz sem lehet. Otthonlknek nem val, mozgkony, intelligens kutya, minden kutys sportgban megllja a helyt, st mg vakvezet kutyaknt is alkalmazzk.
Az entlebuchi psztorkutya a svjci kvartett legkisebb tagja, marmagassga 40–50 cm, slya 25–30 kb. Szrzete szintn hromszn, aljszrzet nlkl, gy alig vedlik, s ha megzik, akkor sincs „kutyaszaga”. Figyelmes, engedelmes, knnyen tanthat kutya. Olyan gazdnak ajnlhat, aki valamilyen kzs tevkenysget keres kutyjval, de nem akar egy nagytermet ebbel bajldni. Az appenzellivel ellenttben az entlebuchi laksban is kivlan tarthat, kzepes mozgsigny fajta. Szellemi rettsgt ktves korra ri el. J rz-vd kpessgekkel rendelkezik, st kivl a szimata is, ezrt lavinament kutyaknt is dolgozik. Br nmely rkletes szembetegsg s a cspzleti diszplzia az entlebuchinl is elfordulhat, alapveten nagyon egszsges, leters fajta, magas tlagletkorral. Az entlebuchi farkt korbban kuproztk, ez azonban napjainkban mr tilos Svjcban. Egykoron a szletetten csonka farkat tartottk a fajta egyik jellegzetessgnek, ma viszont mr tudjuk, hogy ez egy genetikai defekt, ezrt az ilyen kutykat kizrjk a tenysztsbl.
Az entlebuchi hrom msik trsval egytt az FCI msodik fajtacsoportjba tartozik. Eredeti lhelyn, Emmentalban s a vele szomszdos Entlebuchban csordahajtsra s rzsre hasznltk. Az 1920-as vekre a fajta ltszlag kihalt, az 1924-es nagy psztorkutya-killtson St. Gallenben mr egyetlen entlebuchit sem mutattak be. Doktor Kobler, st. galleni llatorvos hirdetst adott fel az Entlebuchler c. napilapban, hogy csonka fark entlebuchi ebeket keres, de csak keverk kutykat knltak neki eladsra. Vgl a mr emltett Schertenleibnl bukkant egy tpusos kis szukra.
1928-ban megalaptotta a fajtaklubot is, s egy vvel ksbb Heim professzor segtsgvel megfogalmazta a hivatalos fajtalerst. Az els entlebuchi tenyszszemln 16 kutyt vezettek fel, de a teljes llomny sem lehetett tbb 20–25 kutynl. A fajta fennmaradsa szempontjbl szerencss momentumnak bizonyult, hogy Escholzmatt kzsg elljrja hazavitt St. Gallenbl egy entlebuchi prt, felkeltve a helyi parasztok rdekldst a fajta irnt. Lassan-lassan nvekedni kezdett az llomny, 1937-re mr 81 entlebuchit jegyeztek be a trzsknyvbe, a hbor miatt azonban 1942-ben megint csak 12 egyedre cskkent az llomny. Szerencsre ma mr jval tbb entlebuchi psztorkutya l szerte a vilgon.
Eifert Anna |