bernathegyianddogs
Menü
 
Vicces videók(katt)
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Extrák
 
Magyar vizsla
 
Bernáthegyi
 
Beagle
 
Berni pásztor
 
Kikapcsolódás
 
Kutya
 
szavazz!
Kinek hogy tetszik az oldal?
Milyen az oldal?

Nagyon szuper
Nagyon tuti
Elmegy
Rossz
Nagyon rossz
Szar
Szavazás állása
Lezárt szavazások
 
Hasznos tudnivalók

Hasznos tudnivalók

Csokit ne!

Egy csokinyuszi halált ugyan nem okoz, de a csokoládé egyáltalán nem való a kutyának, mert magas a cukor és zsírtartalom mellett - mely az elhízás kezdetét jelentheti - még veszélyesebb a kakótartalom. A kakóbabban magas a teobromin mennyisége, amely hatóanyag szoros rokonságban van a kávéban is megtalálható izgató hatású koffeinnel és általános izgató hatást fejt ki. A szívdobogás frekvenciája éppúgy megnõ, mint egy erõs kávé hatására, sõt túl sok csokoládé fogyasztása esetén a vérnyomás is emelkedik és a kutya szíve könnyen felmondhatja a szolgálatot. A kutya szervezete a teobromint sokkal lassabban tudja lebontani, mint az emberi szervezet és ebben rejlik a csokoládé káros hatása. Egy tacskó méretû kutya 200 gramm csokoládé elfogyasztása esetén már súlyos mérgezést szenved el! Csokoládé helyett csemegének, jutalomfalatnak az állateledel üzletekben kapható különbözõ ízesítésû csemegéket, kekszeket ajánlunk.

Tanácsok a megfelelõ tápláláshoz

- A nyers disznóhús az Aujenszki-betegséget terjesztheti, ezért elõvigyázatosságból minden húst és csontot fõzzünk meg.

- A csont - pl. pulykafej, csirkeláb - nem teljes értékû eledel a kutya számára. Ellenkezõleg! A túlzott csontfogyasztás bélcsavarodást okozhat, amin a súlyos esetekben csak a gyors állatorvost beavatkozás segíthet.

- A közhiedelemmel ellentétben a szárazeledelek - a megfeleõ mennyiségû folyadék biztosításával - semmiféle veszélyt nem jelentenek a vesékre, sem más szervekre.

- A túl fûszres ételek érzékenyen hatnak a vesékre, a gyomorra és a szaglószerver is károsíthatják.

- Mellõzzük kutyánk étrendjébõl a túlságosan zsíros ételeket, mert hányáshoz, hasmenéshez vezet és ha ez huzamosabb ideig eltart, akkor kutyánk nem lesz képes felvenni a megfelelõ mennyiségû vitaminokat, ásványi anyagokat, s ez betegségek kialakulásához fog vezetni.

- Ha kutyánk 1-2 napig nem eszik, ne problémázzunk rajta - kivéve, ha beteg! - lehet, hogy épp keveset mozgott, vagy csak válogatós. Nem kell félteni, mert igaz az a régi solymász közmondás: "Mielõtt éhenhal, enni fog!"

A szárazeledelek

- Optimális mértékben tartalmaz: vitaminokat, ásványi anyagokat, állati - növényi fehérjét, szénhidrátot, zsírokat.

- Minden életszakaszban kielégítõ táplálék kutyák és cicák részére egyaránt, minõségüket szigorúan ellenõrzik.

- Mivel optimális összetételû eleség, nem okoz gyomorrontást, hasmenést, székrekedést.

- Nem kell fõzni, vitaminokat hozzáadni.

- Európai felmérés adatai. Kutyatartók hány százaléka eteti kedvencét szárazeledellel:

Németország:     85%
Ausztria:             52%
Magyarország:   2,5%

- Csak megfelelõ minõségû szárazeledelt vásároljon kedvencének!

A kölyökállatok helyes táplálása

A természetes szelekcióba avatkozik be az ember, amikor a kismacskát, vagy kutyát nevel fel. Mivel belõlünk hiányzik az anyaállat ösztönös képessége a táplálék helyes kiválasztására, információkat kell szereznünk a kis lakótárs szükségleteirõl.

Az a táplálék, amit a felnõtt kutya vagy macska igényel, egyáltalán nem megfelelõ a fejlõdésben lévõ fiatal állatnak. A kicsinyeknek mindenekelõtt nagy mennyiségû vitamint, ásványi anyagokat, nyomelemeket tartalmazó, a növekedést elõsegítõ táplálékra van szükségük.

A helyes táplálék összeállítása a felnõtt állat részére sem egyszerû. A kutya, az elterjedt nézettel szemben, egyáltalán nem kizárólag húsevõ, hanem fontos, hogy legalább egyharmadrész növényi eredetû élelmet kapjon. Ha a gazda nem biztosítja számára ezt a kiegészítést, az állat megpróbálja megszerezni. Vadon élõ ragadozó rokonai a legegyszerûbb módon jutnak a számukra fontos növényi táplálékhoz: az elfogyasztott növényevõ zsákmányállat gyomortartalmából. A háznál tartott kutyák estében gyakran láthatunk a parkokban, kertekben füveket kutató és rágcsáló állatot, mivel ez nemcsak növényi táplálékkiegészítést nyújt, hanem a gyomrában lévõ húsféleségek emésztését segíti elõ. Ám a városok szennyezett levegõje miatt a parkok füve korántsem megnyugtató tisztaságú fogyasztási szempontból. A négylábú utódok etetése külön figyelmet igényel. A kiskutyáknak, amelyek négy-hat hetes korig még anyatejjel táplálkoznak, speciális kiegészítõ táplálékra van szükségük, mely a megszokottnál több fehérjét, kalciumot, foszfort és vitaminokat tartalmazzon. A kutyabébiket négyszer etessük naponta. Az etetések gyakorisága az állat növekedésével csökken, míg kialakul egy normális étkezési ritmus - ez lehet napi egy-két alkalom.

Aki az otthoni fõzõcskézéssel járó munkálatoktól, s nem utolsó sorban a szagoktól kívánja magát megkímélni, ma már óriási választékot talál az üzletekben kész állateledekbõl. Ezek sokféle ízesítésû és a adott állat szervezetének megfelelõ tápanyagokat is teljes mértékben tartalmazzák. Még a legválogatósabb négylábú számára is találunk megfelelõ konzervet, vagy szárazeledelt. Külön készítenek a kutya - és macskaapróságok részére készételt, amelynek "Teljes értékû táplálék" felirata valódiságát az élelmiszerekre vonatkozó törvény garantálja. A teljes tápok mellé nem kell mást adnunk és felesleges azokat emberek számára készült étellel összekeverni.

Oltások

Oltás
6-8 hetesen 10-12 hetesen 14 hetesen
Újraoltás
Szoprnyica
X
X
évente
Hepatitis c.c.
X
X
évente
Leptospirosis
X
X
évente
Parvo-vírus
X
X
1/2-1 évente
Kennelköhögés
X
X
évente
Veszettség
X
évente
Az oltási naptár csak megközlítõleg ad támpontot. Az oltások pontos idõpontját az állatorvossal kell egyeztetni!

Az oltások elõtt minden esetben féregtelenítsük a kutyát!

Az oltóanyagok csak az egészséges állapotban oltott kutyákat védik meg a különbözõ betegségektõl.

Hõmérõzés

- Rázzuk le a higanyt 36 celsius fokig.

- Kérjünk meg valakit, hogy fogja le a kutyát.

- Kenjük be a hõmérõ végét egy kis vazelinnel vagy olivaolajjal, hogy síkosabb legyen.

- Fél kézzel emeljük meg és kissé fordítsuk oldalra a kutya farkát, majd a hõmérõt kb. 2.5 cm mélységig dugjuk a végbélbe és tartsuk mozsulatlanul úgy, hogy a higanytartály a végbél falához érjen.

- Várjunk kb. 1-2 percig, majd vegyük ki a és olvassuk le a hõmérõt. Ha nem tudunk olvasni, kérjünk meg valakit, hogy segítsen.

- Rázzuk le a hõmérõt, mossuk meg és fertõtlenítsük, mielõtt a helyére tesszük.

A kutya normális testhõmérséklete 38-39 celsius fok.

Amit a bélférgekrõl és a féregtelenítésrõl tudni érdemes

Féreg
Fertõzõdés
Tünetek
Dipilydium caninum
Fertõzött bolhák elharapása A végbél viszketése, "szánkázás", enyhébb, súlyosabb bélgyulladás, fénytelen szõr, fogyás, apátia, néha véres széklet
Diphyilloithrium caninum
Fertõzött nyers hús Fogyás, apátia, B12-vitamin hiánya, vérszegénység, láz
Taenidao
Fertõzött nyers hús, széklet fogyasztása Vékonybélgyulladás, Dipilydium caninum súlyos fertõzésekor vagy a köztes gazdák hólyagjától
Trichuris vulpis
Peték felvétele a külvilágból Véres-nyálkás hasmenés, fogyás, vérszegénység
Ankylostoma
A lárvák a bõrön át bejutnak, széklet, hordozók fogyasztása Kisebb vérzések a bõrön és a tüdõben, fájdalom, bõrpír, ödéma. A bélbõl vérelvonás, véres széklet, vérszegénység, fogyás, kiszáradás, apátia
Toxacara canis
Széklet vagy anyatej által, embriók a méhen belül Ld. Anklyostoma, köhögés, orrváladék a tüdõben lévõ lárváktól, fénytelen szõr, fogyás
Toxascaris leonia
Széklet vagy hordozó fogyasztása Bélgyulladás, fogyás, fénytelen szõr
- A féregtelenítés speciális pasztákkal, vagy tablettákkal történik, nem nehéz elvégezni. Ám elõbb vizsgáltassuk meg a kutyát állatorvossal és a fertõzésnek megfelelõ készítményt, valamint adagolást is õ írja elõ.

- Az egyik nagyon fontos feladat a férgesedés megelõzésében a bolhák távoltartása, mert a bolhák egyes féregfajták köztes gazdái. Csípéssel és az állat szétharapásával terjesztik azt.

- Fordítsunk fokozott figyelmet a bélférgek távoltartására, mivel ránk, emberekre is veszélyesek lehetnek, ezért 3 havonta ismételjük meg a féregtelenítést. Kölyökkutyáknál 3-16 hetes korig rendszeresen ismételjük az orvos utsításai szerint.

- A nõstény egyedeket fedeztetés elõtt féregtelenítsük!

- A húst minden esetben fõzzük meg, ezzel is csökkentjük a fertõzés veszélyét.

A kullancs

Az alacsonyabb bokrokon és fûszálakon tartózkodó kullancsok, miután a kutya testével lesodorja õket, megtapadnak a szõrszálak között. A fákon lévõ kullancsok azonban a kutya szagát - vajsav - is érzékelik és ráhullanak, mikor rejtekhelyük alatt elhalad. Lábaikkal megkapaszkodnak és szívószájszervüket a bõrbe mélyesztve rögzítik magukat. A kullancsok kórokozókat is terjeszthetnek nyálukkal, néhány napos vérszívást követõen. A befurakodott kullancsot ezért tanácsos minél elõbb eltávolítani. A legalkasabb eszköz ehhez egy hegyes csipesz, vagy egy speciális kullancsfogó, amellyel kihúzzuk a kullancsot. Fontos, hogy gyorsan és határozott mozdulattal húzzuk ki, mert így nem marad ideje, hogy fertõzött gyomortartalmát a kutya vérébe ürítse. Semmi esetre se kenjük be - mint ezt sokan állítják - olajjal, benzinnel, körömlakkal, vagy más "háziszerrel" a kihúzás elõtt, mert fuldoklása idején nagy erõvel üríti az állat vérébe nyálát. Régebben kihúzás elõtt megcsavargatták a kullancsot, de miután a fenyõtobozhoz hasonló pikkelyekkel, horgokkal kapaszkodik, a függõleges húzással többre megyünk. A tapasztalat azt mutatja, hogy fontos az eltávolítás sebessége. Inkább maradjon benn a kullancs feje a gyors kihúzás miatt, minthogy a kutya fertõzõdjék. Ezért nem jó, ha az ujjunkkal próbáljuk a kullancsot kiszedni. Akaratlanul is megnyomjuk a hasát, így a beleit is, amelyek tartalma a sebbe ömlik, így bekövetkezhet a fertõzés. Ha a gyors kivétel során bennszakadt a kullancs feje, az nem olyan nagy tragédia. A szervezet, mint minden egyéb idegen anyagot, kilöki magából, és néhány napon belül a seb begyógyul.

A kutyák kullancs terjesztette betegsége, a Babesiosis

Kell, hogy írjunk errõl a betegségrõl. Égetõen fontos kérdéssé vált, hogy kutyatartók, tenyésztõk ismerjék, mert ez egy olyan betegség, melynél a tulajdonos észrevételei, a korai felismerés adhat csak esélyt a gyógyulásra és az életben maradásra. Azért írom ezt ennyire kiélezetten, mert jó néhány év klinikai tapasztalatai alapján állíthatom, hogy az elhullások szinte minden esetben a hiányos adatok, késõi felismerés, a késõn állatorvos elé került esetek következménye. A tulajdonosok jó része nem ismeri a betegséget, nem tudja, mik azok a tünetek, melyek alapján a szakember idõben beavatkozhat. Rengeteg tévhit él a kullancsokról és az általuk terjesztett betegségekrõl.

A betegség kórokozóját a kullancsok juttatják az állat vérébe. A kórokozó egysejtû. (Semmi köze az emberi agyvelõgyulladást okozó vírushoz!) Ez az egysejtû a vörösvérsejtekben szaporodik. Megkettõzõdése során a vörösvértestek szétesnek. Számuk jelentõsen lecsökken, s ez hiányos oxigén ellátást, vérfogyottságot eredményez. Ugyanakkor a belõlük kiszabaduló festékanyag okozza a könnyen észrevehetõ, látványos tüneteket.

Kezdetben az állat kedvetlen, étvágytalan, sokat iszik. A láz leggyakrabban 40 celsius fölé emelkedik. Egy-két nap alatt a vizelet egyre sötétebbé, sötétsárgából véressé, majd szinte feketévé válhat. Újabb egy-két nap alatt a szétesõ vérfesték a látható nyálkahártyákat sárgává teszi. Ez kan kutyán legelõször a penis nyálkahártyáján látszik, de látható a szem kötõhártyáján, az ajkakon is. Súlyos esetben világos, rövid szõrû állatokon a has bõrén, esetleg a pigmentálatlan karmokon is látható. Nem véletlenül emeljük ki a kezdeti tünetek, a láz, bágyadtság, de fõleg a vizelet elváltozásait. Az általunk kezelt betegek gyógyulásával kapcsolatos egyértelmû tapasztalat, hogy a már besárgult egyedek közül a fél év alatti, még intenzív vérképzésû egyedek, és a még nem sárga felnõttek gyógyulása nagyon valószínû, az idõsebb, de már besárgult kutyák esélyei jóval kisebbek. Az idõ tehát ellenünk dolgozik. Elõfordulhat az év bármely szakaszában, tapasztalataink szerint egy májusi-júniusi hullám után a száraz nyár kis szünetet jelent, majd az október-november kifejezetten erõs gyakoriságot mutat, az esetek java része erre az idõszakra tehetõ. Az enyhe telek jellemzõje egy viszonylag erõteljes februári esetszám.

Erdei séta, vadászat esetén, de kertben tartott állatnál is rendszeresen vizsgáljuk meg az állat testét! A kullancsot vegyük, vagy vetessük ki. Hasznos a fertõtlenítõszerek odacseppentése, a csavarás iránya viszont babona: A kullancs nem jobb vagy bal menetes. Legfontosabb, hogy ilyen esetek után néhány napig figyeljük az állat vizeletét! Kedve, étvágya és hõmérséklete is jelzi a fertõzõdést, de szinte egyértelmû jelzés a vizelet színelváltozása. Ezeket a adatokat jelezzük a kezelõ állatorvosnak, idõt, esetleg az állatnak nem éppen kellemes vizsgálatokat tudunk így megtakarítani. De menjünk elé, elõzzük meg a bajt!

A gyógykezelésre használatos szerek egyike alkalmas megelõzésre. Egy hónapos védelmet ad a betegség ellen, de nem a kullancs ellen. Szépséghibája, hogy az egy hónap rövid, és hogy az injekció helyén, fõleg érzékeny állaton csúnya duzzanat jelentkezhet. Permetezõszerek közül az Insecticid 2000, vagy a Biokill adhat néhány napos védelmet. Séta, kirándulás, vadászat elõtt érdemes használni. Védelmi szempontból hasznosnak tartjuk a parazita elleni nyakörveket. Nyílván minden forgalomban lévõ szert nem próbáltunk, ezek az adatok saját tapasztalataink, olyan orvosi vélemény, mely kereskedelmi, üzleti, és reklám érdekeket nem tartalmaz. Összefoglalva mit javasolhat az állatorvos? Használjuk a megelõzés módszerei közül a beváltakat, melyek mind kutyánk, mind saját praktikus szempontjainak megfelelnek! A veszélyes idõszakokban, területeken gondoljunk az elõfordulás lehetõségére!

Ha gyanunk felmerül, hogy az állat beteg, ne várjunk, azonnal kezeltessük, megfigyeléseink elmondásával segítsük az állatorvost munkáját!

Dr. Kereszty Gábor

Bolhák

A kutyán élõsködõ bolha nem azonos az ember vagy a macska bolhájával.(?-a szerk.) A bolhák köztes gazdái a kutyák más élõsködõinek is, - pl. bélféreg - de mindenekelõtt ingerik a bõrt. Amikor a bolha csíp, nyálat fecskendez a sebbe, hogy míg szívja, meg ne alvadjon a vér. A nyálában lévõ vegyi anyagok sokszor a allergiát váltanak ki. Egyes különosen érzékeny kutyánál a bolhanyál nagy kiterjedésû gyulladást kelt a hát bõrén. A bolhák életük nagy részét az állat környezetében töltik, és csak vérszívás céljából ugranak a kutyára. A nõstény bolha takarókra, szõnyegekre, a padló vagy a falak repedéseibe rakja le petéit. Megfelelõ hõmérséklet esetén a petékbõl lárvák kelnek ki, melyek meghatározott idõ múltán bebábozódnak és legkevesebb három hét alatt kifejlett, ivarérett bolhává válnak. Láthatjuk tehát, hogy egyszeri bolhairtással a kutyán nem érhetünk el eredményt. Nem csupán a gazdaállaton, hanem az állat környezetében is ki kell irtani a bolhákat. E célra külsõleg és belsõleg ható szereket vehetünk igénybe. Bármilyen szert is használunk, mindig olvassuk el a mellékelt használati utasítást! A szakboltokban sokféle bolhaírtó nyakörvet árusítanak. Kényelmesen alkalmazhatóak a fentiont tartalmazó készítmények. Az apró tubusban lévõ gélt 3-4 hetente, a szõrt széthajtva, egyszerûen csak fel kell kenni a két lapocka közti bõrre, ahonnan a kutya nem tudja lenyalni. A felszívódott hatóanyag egyenletesen eloszlik a bõrben, a teljes bõrfelületen kifejti hatását, az összes bolhát elpusztítja. A kutya testén tartózkodó bolhák elpusztítása mellett a kutya környezetének bolhamentesítése is fontos. Elsõ lépésként végezzünk jó alapos tisztogatást, megszokott módon, jó alaposan porszívózzuk ki a szõnyegeket, a bútorkárpitokat, a padozat réseit, a szegélyléceket és környékét. Ne feledjük el a porzsákot is beporozni, befújni bolhairtó szerrel, s ha egy mód van rá, lehetõleg egyszer használatos porzsákot használjunk a bolhátlanító akcióhoz. A szállító kosarat, ládát, és a takarókat szintén porszívózzuk ki, és kezeljük le az irtószerrel. makacs esetekben hetekig, hónapokig is eltarthat, míg az összes bolhától megszabadulunk.

Hõguta

A napszúrás, illetve a hpguta tulajdonképpen a hõszabályozás súlyos, gyakran végzetes zavara. Jellemzõi a hõtermelés erõsödése, a hõleadás csökkenése, a következményes hõpangás; az állat szervete a termelt hõtõl sem a sugárzás, sem lihegés lévén nem képes megszabadulni (pl. páratelt levegõben, zsúfolt, meleg helyiségben). A tünetek rövid bágyadtság után drámai hirtelenséggel lépnek fel: gyengeség, légszomj, hányinger, mozgászavar, ájulás. A 43 celsius fokos testhõmérsékletet elérõ kutyák szinte kivétel nélkül elpusztulnak, de az is gyakran elõfordul, hogy az állat hõmérséklete alatta marad ugyan a 43 foknak, mégis elhullik. A hõguta és a napszúrás együttesen is elõfordulhat. Ezt a jelenséget egyébként elsõsorban a sima, rövid szõrû ebeknél figyelhetjük meg, mivel ezeknek az állatoknak nincs hõcsökkenést elsõsegítõ bundájuk. A nagy szõrzet ugyanis olyan, mint a juhász subája, nemcsak a hideg, de a meleg hõség ellen is védelmet nyújt, persze csak átlagos hõmérséklet-ingadozás mellett.

Sok gazda nem gondol rá, hogy a tûzõ napon hagyott autóban kutyája szinte elviselhetetlenül szenved, ugyanígy az árnyéktalan udvaron, a kiállítások napsütötte ringjeiben. Sok eb kapott már hõgutát az 55-60 fokra felmelegedett autóban, annak ellenére, hogy az ablakok résnyire nyitva voltak. Az ilyen hõmérsékletet a kutya csupán 20-30 percig képes ártalom nélkül elviselni. (Ezért nyugodtan köpjük le azt az egyént, aki éppen rácsukja a tûzõ napon hagyott autó ajtaját kutyájára. - a szerk.)

Megóvhatjuk a kutyát a számára káros hõmérsékletû és páratartalmú levegõ hatásától, ha ilyen idõszakokban mentesítjük az erõs mozgás alól, a tûzõ napsütés elõl pedig árnyékba viszzük. A hõguta tüneteinek jelentkezésekor az ebet itassuk meg bõségesen hideg vízzel, testét locsoljuk le, és mielõbb vigyük állatorvoshoz.

A fog

FOGVÁLTÁS

A fogazat teljességét és a fogváltást a kutyatulajdonosnak ellenõriznie kell. Hiányzó vagy szám feletti fogak, a fogváltás zavarai a kutyánál súlyos betegségeket okozhatnak. Ezt akadályozza meg a rendszeres ellenõrzés.
Tejfogak (28 fog)
Felsõ állkapocs: 3p 1c 3i 3i 1c 3p
Alsó állkapocs: 3p 1c 3i 3i 1c 3p
Maradandó fogak (42 fog)
Felsõ állkapocs: 2m 4p 1c 3i 3i 1c 4p 2m
Alsó állkapocs: 3m 4p 1c 3i 3i 1c 4p 3m
m= moláris=hátulsó zápfog; p=premoláris=elõzápfog; c=canini=szemfog; i=incisivi=metszõfog
A legtöbb kutya szenved a fogfájástól cagy a szájüreg valami egyéb bajától. A bajok okozója a fogak felületén megtapadó lepedék (plakk). Ez nyálból, ételmaradékból és baktériumokból áll. Ha nem távolítjuk el rendszeresen, mészsók is rakódnak le, így jön létre a fogkõ. - Az állatorvosok speciális ultrahangkészülékkel távolítják el a fogkövet. - A foghús gyulladással reagál a baktériumok felhalmozódására, és fogínygyulladás keletkezik. Jellegzetes tünete a kivörösödött foghús, amely fájdalomra érzékeny, vérzésre hajlamos. Ha a betegséget nem állítjuk meg, a fogak tartórendszere tönkremegy, a fogak kiesnek. Ezenkívül megszûnik a természetes akadály a baktérium behatolása ellen, bejutnak a vérkeringésbe, amely elszállítja a fertõzést a szervezet minden részébe, szív-, máj- és vesebetegséget idézhet elõ. Gyakran elõfordul, hogy a kutyák nagyon csendesek és szomorúak, mert a foggyulladástól szenvednek, de egy fogkezelés után mintegy varázsütésre, megint vidámak és elevenek lesznek. Fontos, hogy a fogak bajait kellõ idõben fedezzük fel. Már kölyökkorban elkezdhetjük a szájüreg rendszeres vizsgálatát, szemügyre véve a fogak állását, a lepedéket, elszínezõdéseket, gyulladásokat. Korán, játékosan végezve a vizsgálatot a kutya megszokja, hogy gazdája megvizsgálja a száját.

Kutyakozmetika

A kutyák bundájának minden egyes szõrszálát zsírréteg veszi körül, amely megvédi a kiszáradástól és megakadályozza a piszok mélyebb behatolását. Ez teszi lehetõvé, hogy az esõcseppek leperegjenek, a szõrszálak megtartsák hajlékonyságukat és a szél vagy a simogató kéz hatására rugalmasan meghajoljanak. És nem utolsó sorban ez okozza, hogy az állat szõre fénylik, ragyog. Míg az esõcseppek és egyéb nedvesség nem károsítják a zsírréteget, a fürdõ fellágyítja, lazává teszi vagy teljesen leoldja a szõrszálról. Sõt: a felsõ bõrréteget bevonó zsírtükröt is megtámadja. Ezért beszélnek le az állatorvosok mindenkit a gyakori fürdetésrõl. Ugyanis a bõrön és a szõrön csak 24 óra múlva áll vissza az eredeti állapot.

Tanácsok a fürdetéshez

- Fürdetés elõtt a kutyát minden esetben fésüljük ki alaposan.

- Soha ne használjunk hideg vizet!

A fürdõkádba tett gumiszõnyeg megakadályozza, hogy a kutya csúszkáljon a kádban, és állandó harcot folytasson a zuhany ellen. A kutya fürdetését a hétköznapi teendõk közé kell beilleszteni, de a fürdõszobában speciális elõkészületeket kell végeznünk. Miután minden kutya a vízbõl kikerülve megrázza magát, tegyünk el minden olyan dolgot, amelyet nem akarunk, hogy vizes legyen, például saját törülközõnket. Minél nyiltabban végezzük el az elõkészületeket, kutyánk annál idegesebb lesz. Ne kérleljük, ne sajnáljuk, hanem, ha lehet - pl. a kis termetû kutyát - egyszerûen tegyük bele a kádba és kész. Mozdulataink legyenek határozottak, nyugodtak, ezzel növeljük bizalmát és biztonságérzetét. Ha mi is idgesek vagyunk, az állat reszketni és siránkozni kezd, tehát maradjunk teljesen nyugodtak, és ismételjük gyakran: "Állj nyugodtan!" vagy "Ülj!". A kutya bundáját vagy a zuhannyal vagy egy edénybõl ráöntött vízzel nedvesítsük be, kihagyva a fejét és környékét, és ügyelve arra, hogy a langyos víz a szõrt alaposan benedvesítse. Ezután dörzsöljük be samponnal, miközben a fejét magasra emeljük. Másik kezünkkel masszírozzuk jól a szõrbe és bõrbe a sampont, hogy minden piszok és por kioldódjon. A fejét utoljára mossuk meg, óvatosan, ne menjen a szemébe a sampon. Miután teljesen leöblítettük, dícsérjük meg kutyát, burkoljuk be puha fürdõlepedõbe. Ezt még a nagy kutyák is szeretik, és a továbbiakban nyugodtan hagyják magukat szárazra dörzsölni. Ezután hajszárítóval távolítsuk el a visszamaradt nedvességet.

Ha a szokásos tisztálkodásnál alaposabb fürdetésre nem tudjuk magunkat rászánni, bejelentkezhetünk egy kutyakozmetika szalonba, ahol tapasztalt szakember fürdeti meg kutyánkat. Itt általában elvégzik a szakszerû fültisztítást és karomvágást is. A kutyakozmetikus kérésre kialakítja nyírással vagy trimmeléssel kutyánk fazonját is.
 

Az anyagot zalaegerszegi Tappancs kutyakozmetika tulajdonosai Sanyi és Viki állították össze.
HTML-re átalakította és begépelte: Gerencsér Balázs
 
Kutyaház 1997. március 15.
 
CHAT
Név:

Üzenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
Háttérzene
 
Kedvenc linkeim
 
Óra
 
Naptár
2024. Október
HKSCPSV
30
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02
03
<<   >>
 
Ne lopj!

Ne lopj!

 
Szavazás2.
Ha más javaslatod van írj: bkata2@citromail.hu
Mi kell még az oldalra, hogy jobb legyen?

Még több kutyás mozgókép (animáció)
Még több leírás a kutyákról
Még több vicc
Még több vicces kép
Még több kép
Semmi így tökéletes
Még több extra
Még több dolog a kutyákról
Egyéb
Megírom mi legyen még
Szavazás állása
Lezárt szavazások
 
Számláló
Indulás: 2006-02-08
 
Szavazás3.
Egyik hülye oldala! Semmi nincs rajta
Melyik oldal a jobb?

Az enyém( www.bernathegyianddogs.gportal.hu
www.prid.atw.hu (semmi nincs rajta)
Szavazás állása
Lezárt szavazások
 

Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    A legfrissebb hírek a Super Mario világából és a legteljesebb adatbázis a Mario játékokról.Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Gigágá! Márton napján is gyertek a Mesetárba! Nemcsak libát, de kacsát is kaptok! Játsszatok velünk!    *****    A Nintendo a Nintendo Music-kal megint valami kiváló dolgot hozott létre! Alaposan nagyító alá vettem, az eredmény itt.    *****    Leanderek, Parfümök, Olajok, és Szépségápolási termékek! Használd a LEVI10 kupont és kapj 10% kedvezményt!Megnyitottunk    *****    Megjelent a Nintendo saját gyártású órája, a Nintendo Sound Clock Alarmo! Ha kíváncsi vagy, mit tud, itt olvashatsz róla    *****    Megnyílt a webáruházunk! Parfümök, Szépségápolási termékek, Olajok mind egy helyen! Nyitási akciók, siess mert limitált!    *****    Az általam legjobbnak vélt sportanimék listája itt olvasható. Top 10 Sportanime az Anime Odyssey-n!    *****    Pont ITT Pont MOST! Pont NEKED! Már fejlesztés alatt is szebbnél szebb képek! Ha gondolod gyere less be!    *****    Megnyílt a webáruházunk! NYITÁSI AKCIÓK! Tusfürdõ+Fogkrém+Sampon+Izzadásgátló+multifunkcionális balzsam most csak 4.490!    *****    Új mese a Mesetárban! Téged is vár, gyere bátran!    *****    Veterán anime rajongók egyik kedvence a Vadmacska kommandó. Retrospektív cikket olvashatsz róla az Anime Odyssey blogban    *****    Parfümök, Olajok, Párologtatók mind egy weboldalon! Siess mert nyitási AKCIÓNK nem sokáig tart! Nagy kedvezmények várnak    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Aki érdeklõdik a horoszkópja után, az nem kíváncsi, hanem intelligens. Rendeld meg most és én segítek az értelmezésben!    *****    A Múzsa, egy gruppi élményei a színfalak mögött + napi agymenések és bölcseletek    *****    KARATE OKTATÁS *** kicsiknek és nagyoknak *** Budapest I. II. XII.kerületekben +36 70 779-55-77    *****    Augusztus 26-án Kutyák Világnapja! Gyertek a Mesetárba, és ünnepeljétek kutyás színezõkkel! Vau-vau!    *****    A horoszkóp elemzésed utáni érdeklõdés, nem kíváncsiság hanem intelligencia. Rendeld meg és nem fogod megbánni. Katt!!!    *****    Cikksorozatba kezdtem a PlayStation történelmérõl. Miért indult nehezen a Sony karrierje a konzoliparban?