Berni psztor trtnete: A berni psztorkutya |
„A paraszt szmra akkor j egy kutya, ha az ber s erõs, de anlkl, hogy hamis lenne. Amikor a gazdja kimegy a hzbl, a lbnl kveti, amikor pedig szekren hajt, a kt hts kerk; kztt szalad, nem pedig a kultrnvnyeket tri ssze. Szksg esetn megvdi a gazdjt, a fldeken hagyott trgyakat õrzi. Nem hajtja a vadakat, nyugton hagyja a macskkat s a tykokat, nem csavarog el. Hegyes-dombos vidkeken az a fontos, hogy mennyire tudja õrizni s terelni az llatokat, sk vidkeken pedig az igavon szolglatait becslik."
Fajtatrtnet
A fajtatisztn tenysztett berni, ahogyan mi azt ma ismerjk, krlbell egy vszzada ltezik. A tudatos tenysztst a szzadforduln kezdtk meg, azokbl a svjci, Alpok kztt lõ, Bern krnyki parasztkutykbl, melyek mr vszzadok ta segtettk a parasztgazdasgok lett.
Ezeket a kutykat akkor mg „Drrbachi"-nak neveztk, s a hrom szn legklnbzõbb sznsszettelben fordultak elõ.
Berni psztor anno1914
Az 1830-as vekben fellendlt a fajtatiszta kutyk tenysztse s a bernthegyi, illetve ms fajtk egyre inkbb kiszortottk a helyi kznsges parasztkutykat, egsz addig, mg r nem jttek, hogy ezek ptolhatatlanok. Nhny tvolabb esõ vlgyben azonban mg megvoltak, mgpedig romlatlanul, tiszta fajtaknt.
Az 1900-as vek elejtõl mr killtsokon is rszt vettek. Egy ilyen killtson tallkozott a fajtval Albert Heim, zrichi professzor, jfunlanditenysztõ is. Mint elismert szaktekintly s mint killtsi br, sokat tett a fajtrt, a tenysztõk vele egytt tettk meg a fajtajavts elsõ lpseit.
A fajta hivatalosan 1904-tõl ltezik, ekkor jegyeztk be a Svjci Kutyatrzsknyvbe az elsõ „Drrbachi" kutykat. Nhny vvel ksõbb aztn a fajtt - Albert Heim javaslatra - Berner Sennenhundnak neveztk el. s mint keresztapnak, mi volt a vlemnye a bernirõl? „Az a Berner Sennenhund, amellyel sokat foglalkoznak, intelligencijval s bartsgossgval sok minden olyan dolgot is megtanul, ami nincs benne a rgi „parasztprogramban". Nagyon figyelmesek, mindenre gyelnek, a legmagasabb intelligencit s megfontoltsgot bizonytjk. lnkek, mozgkonyak, ragaszkodak, szeretetre mltak, hûsgesek, s mint minden psztorkutybl, hinyzik belõlk mindenfle lnoksg. Merszek, nem flnek, de nem verekedõsek."
A kutyk rtkt vszzadokon keresztl kizrlag a hasznlhatsguk hatrozta meg. Nem szmtott, hogy milyen volt a sznk, a rajzolatuk, egyetlen szempont volt: a hasznlhatsg. Ennek vetettek al mindent, s a szigor szelekcinak ksznhetõen a fontos tulajdonsgok egyre mlyebben rgzõdtek a fajtban. A fajta mg ma is õrzi a j parasztkutya jellemzõit. Terlett, gazdjt sztnsen vdi, erre nem kell tantani. Ha idegen rkezik a hzhoz, figyeli , hogyan fogadja a gazda s ennek megfelelõen reagl õ is. Nem ugats vagy vad, de hatrozott s flelmet nem ismer. Nem egygazds, inkbb igazi csaldi kutya, aki szereti a trsasgot, szeret mindig ott lenni, ahol trtnik valami. A harmonikus klsõt, a szp szõrzetet, a szablyos, szimmetrikus eloszls rajzolatot s a szp rnyalat szneket mr tudatosan alaktottk a tenysztõk.
A mai berni
Manapsg a bernit legtbben trsknt, hobbikutyaknt tartjk. Fontos azonban, hogy a - mra munkanlkliv vlt - kutynak megfelelõ elfoglaltsgot biztostsunk, s nmileg ptoljuk az egykori hzõrzõ, hajt- s vontatkutya sokrtû feladatkrt. Nem lhet unalmas, egyhang letet, s ehhez nyjthatunk neki segtsget azzal, ha hagyjuk, hogy rsze legyen a csald letnek, akr kirndulsok vagy nyaralsok alkalmval. A mai rohan vilgban letnket gy kell szerveznnk, hogy szabadidõnk nagy rszt megprbljuk csaldunkkal tlteni, melynek a bernink is tagja.
A berni Magyarorszgon
A fajta elsõ pldnya Magyarorszgra 1972-ben kerlt Hegedûs Csaba fajtahonost jvoltbl, de igazn az utbbi vekben nõtt meg irnta jelentõsen az rdeklõds. Mr Magyarorszgon is megtallta mlt helyt, mely megilleti õt a kutyatrsadalomban. Nagy felelõssg hrul a tenysztõkre, mint az egyre divatosabb fajtknl ltalban, ne romoljon le az llomny. Megõrizze jellegt, azt az vtizedek alatt kialakult „mtoszt", mely szerint ha kell a gyerek nevelõje, ha kell kertõr, ha kell jtsztrs s ha szksg van r, igavonv vlik, egyszval õ a csald mindenese.
Mielõtt magunkhoz vesznk egy berni klykt, alaposan vgig kell gondolnunk, mire is van szksgnk. Ha „csak" egy kutyt szeretnnk, vagy egy mutats kerti dszt, vagy egy kennellakt, akkor vlasszunk ms fajtt, – sõt ne kutyt, hanem kerti trpt keressnk magunknak –, mert erre a berni nem alkalmas. Soha ne felejtsk el, hogy dntsnk 10-12 vre szl, s ha nem voltunk elg krltekintõek, annak a kutya ltja a legnagyobb krt.
Svjcban a fajta õshazjban s minden orszgban, ahol magas szinten folyik a kutyatenyszts, a tenysztõk a szpsg mellett igen nagy figyelmet fordtanak a kutyk egszsgre s jellemre. Ennek jelentõsgt knnyen belthatjuk, ha belegondolunk, hogy a mindennapi egyttls folyamn ezek sokkal fontosabbak, mint a szpsg. A tenysztõ s a klyk kivlasztsnl ezeket a szempontokat ajnlatos figyelembe venni. Egszsgesek-e a szlõkû A problmkat a klykk rklhetik a szleiktõl.
Egyttls a bernivel
Ennek a kutynak van lelke, s a kutya gazda kapcsolat akkor lesz igazn harmonikus, ha berninket nem mint „csak egy kutyt" kezeljk, hanem r mint trsra, csaldtagra tekintnk. s befejezsl jra Albert Heim professzort idzzk: „A kutya az, amit az ember csinl belõle. Esetleges hibiban inkbb sajt hibink ismerhetõk fel, semmint a vele szletett rossz tulajdonsgok."
Gyarmati Mrta - Skultti Levente |