Az Alpok 2472 m magas hgjn a h, a jg, a szl, a kd karolta Szent Bernt kolostorban a rebben fggnyk elruljk, hogy szemrevtelezik a tblbol idegent. A rendhz nehz faajtajt automata nyitja, de a XX. szzadi technikt letnt korok ritmusra szablyoztk. Szp lassan vlik szabadd a bejrs, ahol a fogadszoba vszzados nyugalmat raszt faragott szentjei rkdnek. Amikor a XI. szzad kzepn Bernhard Von Menton Aosta fesperese megalaptotta itt, az goston rendek kzssgt, aligha gondolta volna, hogy nevt a hegy, a hg s a vilg egyik leghresebb kutyafajtja viseli majd.
A Hospice du Grand Saint Bernard nev kolostor Eurpa egyik legrgebbi s legmagasabban fekv, emberi teleplse. Itt llt valaha Jupiter temploma, amit mg az erre elhalad rmai hdt hadsereg ptett. Bernhard von Menton jjptette, s szegny zarndokok szmra nyitotta meg a templomot. A bernthegyi kutya nvadja vilgszerte ismert lett, de szinte semmi adat nem maradt fenn rla. Bernhard Von Menton a szegnyek segtje s a szerencstlenek prtfogja volt, a hg magaslatain. A hiedelem szerint az ott lv gonosz szellemektl megszabadtotta a megszllottakat. Valsznleg azonban ez is csak legenda. Sokkal valsznbb, hogy a helyi parasztlegnyeket rbeszlte, hogy koszt s pnzjutalom fejben az megbzsbl, – s kutyival – inkbb vdjk s gondozzk az utasokat. A lelkes segt 1081-ben halt meg Novarrban. 1681-ben szentt avattk. A hg vszzadokon keresztl az egyik legforgalmasabb hadi t s kzlekedsi tkelhely volt szak-Olaszorszg s Franciaorszg kztt, Svjcon keresztl. Az tkels klnsen tlen bizonyult veszlyesnek, hiszen az v kilenc hnapjn keresztl h s jg bortja. Mindennap egy szerzetes ereszkedett le utasokkal Bourg Saint-ig, estefel pedig jabb utasokkal trt vissza. Ugyanezt cselekedte egy msik ksr a hg olaszorszgi oldaln. Nem voltak ritkk a szerencstlensgek, az utazkat hnsg, vihar s lavina fenyegette. Nos ebbl a krnyezetbl indultak el a vilghrnv fel azok a hatalmas, tmtt bundj, gynyr llatok, amelyek a szerzetesekkel egytt, letk kockztatsval siettek a hviharban eltemetettek flkeressre, segtsgre.
Az emberek elszr 1695-ben szereztek tudomst a szerzetesek kutyirl. Salvator Rosa le is festette az ers, rvidszr kutykat, fehr alapon vrses barna foltokkal. Fels asszriai dombormvek arrl tanskodnak, hogy a bernthegyi kutya a tibeti dog leszrmazottja. A fajta elssorban Vaud Valais s Oberland kantonokban fejldhetett ki. A hbork s a kereskedelem rvn kerlt elszr Grgorszgba, ksbb Rmba, majd a gall hbork idejn a mai Svjcba.
A XIV. sz. elejn svjci cmerekben mr szerepeltek ezek a bumfordi fej ebek, de hivatalosan elszr 1862-ben egy birminghami killtson szerepeltek mai nevkn. Addig alpesi masztiffknt emltettk ket.
Az els bernthegyi fajta egyesletet Londonban alaptottk 1880-ban. A kt orszg tenyszti sokig vitatkoztak azon, hogy az angol, vagy a svjci vonal legyen az irnyad, vgl 1887-ben egy zrichi nemzetkzi kinolgiai kongresszuson – Anglia kivtelvel – valamennyi meghvott elfogadta s elismerte a fajta svjci jellegt s itt llaptottk meg a standardet. A svjciak teht teljes joggal tarthatjk nemzeti kutyjuknak ezt a tanulkony, jindulat fajtt. A szentbernthegyi kivl rz. Klleme sem cfolja meg jellemt: az ert, biztonsgot sugrz hatalmas termet, a szles ht s mly mellkas munkakutyra utal, a vastag bunda pedig azt jelzi, hogy az llat jl alkalmazkodik az idjrs viszontagsgaihoz.
Oliver Goldsmith angol r a kvetkezket jegyezte le: „Klnsen rtelmes, nemes fajtj, csodlatos ebeket tenysztenek itt, melyek rendkvli blcsessggel rendelkeznek. Fantasztikusan les szimatuk segtsgvel 10-20 lb mlyen betemetett embert is rzkelnek. A szegny vndorok szmra gyakran letmentnek bizonyulnak.” Az idzett dokumentum csaknem 300 ves, de valszn, hogy mr korbban ms jelleg munkt vgeztek a tarka hegyi kutyk. Trtnetek terjedtek el pldul arrl, hogy a szolgk minden reggel lemennek a hgrl a vlgybe, hogy tejet s vajat hozzanak, amit a kutyk nagy kosarakban a htukon cipelnek a cscsra. Ekkor mg alpesi masztiffknt vagy kolostorkutyaknt emlegettk ket. A kolostor kutyit, ezeket a jindulat, szeld risokat 1750-ben kezdtk specilisan kikpezni ksrnek, s ettl kezdve ritkbb lett a „fehr hall” okozta baleset az Alpok hatalmas hegyei kztt. Az tikalauz szerzeteseket egy vagy kt kutya ksrte. Ezeket arra tantottk, hogy a legnagyobb viharban is felismerjk a hlepte utakat, s az eltvedt utasokat flleljk. Az llat a ksr ember eltt haladt, hatalmas szgyvel, erteljes lbaival utat trt a hban, s csalhatatlan sztnnel tallta meg az eredeti svnyt a friss hrteg alatt.
Hogyan viselkedtek ezek a kutyk lavina esetn? Szemtank elbeszlse szerint, ha a lavina ltal betemetetett ember mg lt, a kutya kaparni kezdte a havat fltte, ha pedig az ldozat mr halott volt, akkor egyszeren csak elfekdt a szerencstlensg helyn. Heinrich Schuhmacher (1831-1903) vendgls a Bern melletti Holingenen, eredeti Barry tpus, si psztorkutyt kezdett tenyszteni, de nem volt eslye. A divat, amely a hatalmas fej s bundj ris kutyknak kedvezett, elsprte ezt a kezdemnyezst. 1854-ben rja a svjci kinolgiai trsasgnak cmzett levelben: „Az egyetlen elvem a tenysztsnl az, hogy a kutyk minl jobban hasonltsanak Barryhoz, viszont a modern tenysztk arra trekszenek, hogy hatalmas fej llatok szlessenek” 1880-ban megkeseredve fel is adta „Barry” tenyszett.
A kutyarajongk kzl sokan legszvesebben visszalltank az id kerekt, s a bernthegyi kutyt jra az „vilg” legnpszerbb fajtjnak kiltank ki. Napleon kevsb udvariasan fogalmazott Coignet kapitny szerint az 1800-as tkelsnl, amikor a sereg a hg legveszlyesebb szakaszhoz rkezett, s mr tbb szz ember vonszolta t magt a szakadkok fltt az ormtlan gykkal, gy kiltott: „Vajon hol vannak embereitek meg a kutyitok most, amikor pusztulsra vannak tlve a katonim?” A vlasz nem ksett: „Elmentek, hogy kimentsk ket, uram.” A XVII. szzad vgn a kutyk mr olyan profi mdon dolgoztak, hogy 1790-1810-ig egyetlen katona sem pusztult el tkels kzben.
„Fekdt a h alatt, hallra sznva,
de h ebe a vndort megtallta.”
rta Longfellow egy legends hr bernthegyirl az Excelsior c. versben. 1920-ban Sir Edwin Landseer (1802-1873), a hres angol fest megfestette egy bernthegyi kpt. A mentkutykat „szent kutyknak” neveztk, s kialakult mtoszuk.
Hogy hny embert mentett meg a bernthegyi, az nem derl ki a Szent-Bernt kolostor vknyveibl. Egy biztos, valban nagyon sokan ksznhetik nekik letket. Ktszz v alatt majd ktezer seglyakcit jegyeztek fel, amelyet rszben a szerzetesek, rszben szolgik s a kutyk hajtottak vgre. Ezek kztt volt, minden idk leghresebb bernthegyi kutyja Barry I. vom Groen St. Bernhardt (1800-1814). Az neve szemlyesti meg elssorban a h bunds hseit. Vilghr kutya volt, trtnett mindmig legendk sora vezi. Egy 1922-ben kszlt festmny azt a hstettt brzolja, amikor egyik mentkrtja sorn a hban alv, teljesen tfagyott kisfira tallt. A kutya nyalogatsval felbresztette a gyermeket, gyes mozdulatokkal mg a htra is vette, majd gy vitte be a kolostorba. Barry egybknt 40 embert kutatott fel s mentett ki a h all, majd – legalbbis a legenda szerint – a 41. farkasnak nzte s leltte a legends ebet. Valjban azonban az trtnt, hogy 1812-ben, amikor Barry 12 ves lett, a kolostor aptja bekldte Bernbe, ahol 1814-ben mlt ki vgelgyenglsben. rdemei elismerse mellett testt kitmtk s killtottk a Berni Termszettudomnyi Mzeumban. Az itt ll Barry I. a hress vlt letment kutyk jelkpe. 1923-ban restaurltk kitmtt testt. gy ismt emelt fejjel, bszkn tekinthet a ltogatkra. Prizs mellett, Asnireben a kutyatemet bejratnl pedig Barry I. szobra rkdik rk lmot alv trsai fltt.
Alig egy vszzad mltn mlt utdja akadt a legends lavinakutynak, Barry II. Egy szokatlanul hideg jszakn olasz turistk el indult gazdjval, aki tkzben annyira kimerlt s tfagyott, hogy kptelen volt tovbb menni. Maradt azonban annyi letsztne, hogy sljt a kutya nyakrvre fzte s megprblta segtsgrt kldeni. Barry II. elindult a kolostorhoz, s mg idejben trt vissza a mentcsapattal. Sorsa azonban tragikusan vgzdtt. 1905. mjus 20-n ments kzben szakadkba zuhant s csak kt nap mlva talltak r csontt fagyott tetemre.
A XIX. szzad derekn a kolostor tenyszete komoly vlsgon ment keresztl a szzadokon t foly beltenyszts miatt. 1856-ban a menedkhzban mr csak hrom kan van s egy – gy mondjk, termketlen – szuka. Akkoriban gondoltak arra, hogy a fajtt flfrisstsk az jfoundlandival. Ebben az vben egy alomban szletik kt hosszszr klyk is. Mint szolglatra alkalmatlanokat elajndkozzk ket a vlgybe. Nem sokkal ksbb elfogadjk ezt a szrvltozatot. A kitztt clt elrtk a vrfrisstssel, a szentbernthegyi ersebb, kitartbb lett, mint valaha.
sszelltotta:
Kozma Kroly